ADSENSE KAZANÇLARI VERGİLENDİRME

Yüzyıllardan beri dünyada birçok devlet kurulmuş ve bu devletler belirli dönemlerde belirli bölgelere hakim olmuşlardır. Bu hakimiyetin temel sebepleri arasında o bölgelerdeki kalan insanlardan aldıkları vergiler sayesinde belirli bir düzeye ulaşmışlardır. Hiçbir devlet yoktur ki yönetimi altındaki vatandaşlarından vergi almasın. Vergi bir devlet olması ve bu devletin kazanç sağlaması için gerekli bir durumdur. Çünkü devletler genel olarak aldıkları bu vergileri tekrardan halka hizmet olarak sunmaktadır. Bundan ötürü vergi insanların verdikleri paraların kendilerine yol, su, elektrik olarak geri dönmesidir. Bu vergilendirme işlemleri ise her dönemlerde farklılık göstermektedir. Çünkü her yüzyılda farklı materyaller kullanılmakta ve bundan ötürü halktan vergi alınmaktadır. Bundan ortalama 100 sene önce aşar vergisi bulunurken şu an böyle bir vergi bulunmamaktadır. Dünya sürekli olarak kendini geliştirmektedir. Vergi konusunda da dünyada birçok değişiklik olmuştur. Vergi söz konusu olduğunda daha çok insanların sosyal hayatlarına paralele olarak vergiler çıkmaktadır. Bundan binlerce yıl önce insanların hayatında sadece tarım ve hayvancılık olduğu için sadece bu üretimler üzerinden vergi alınırken şu an cebimizde bulunan cep telefonu alırken vergi vermekteyiz. İşte burada verginin tamamı ile insan hayatıyla paralel bir şekilde ilerlediği görülmektedir. Bu ilerleyiş ise devlet olgusunun gücüne güç katmaktadır. Bu vergi durumları tamamı ile hukuk sistemi dahilinde belirlenmektedir.

21. yüzyıla gelindiğinde ise birçok insan birçok konu hakkında vergi vermektedir. Vergi şu an alınan birçok ürününü temel fiyatlandırmasında bulunmaktadır ve buna kdv denmektedir. Kdv aldığımız ürünlerin fiyatlarının içinde belirli yüzde ile bulunmaktadır. Katma değer vergisi insanların kazançları ne olursa olsun direkt olarak insan hayatı etkilemektedir. Bu kanun 1984 yılından veri hayatın içinde bulunmaktadır. KDV’nin yanında birde ÖTV bulunmaktadır. Bu vergi ise özel tüketim vergisi adı altında daha çok lüks ürünlerden alınmaktadır. Bu vergi kalemi daha çok araba, ev, yakıt gibi lüks tüketim araç ve gereçleri alınırken ücretle beraber ödenmektedir. Bizim ülkemiz vergi konusunda uzun yıllardan beri belirli kanunlarla paralel olarak ilerlemektedir. Osmanlı döneminden beri bu coğrafyada devlet belirli durumlar karşısında vergi toplamakta ve bunu tekrardan hizmet olarak vatandaşlarına vermektedir. Bizim şu an ki vergi kanunlarımız beyana dayalıdır. Yıl içinde kazandığınız paraya paralel olarak vergilendirme yapılmaktadır. Bu durum daha çok kişinin kendi hür idaresine bırakılmıştır. Ancak devlet bu konularda herhangi bir adaletsizliği önlemek için insanların vergilerini dayandırdıkları kazançları ile reel kazançlarını sık sık karşılaşmakta eğer bu konu da bir farklılık gözükür ise direkt olarak hukuki işlemlere başlamaktadır. Bu bütün devletlerin yapması zorunlu olan bir durumdur. Eğer devlet bu takibi tam olarak gerçekleştirmez ise vergi kazancı konusunda büyük bir zarara uğrar.

Yeni yüzyılda internet ve bilgisayar ikilisi hayatımızın birçok alanına dahil olmuştur. Bu dahil olma durumu paralelinde internet ve bilgisayar üzerinden para kazanma imkanı ortaya çıkmıştır. Bilgisayar üretimi ve bir bilgisayar mühendisinin para kazanmasının dışında son dönemlerde bunlardan farklı olarak da para kazanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse son dönemlerin popüler para kazanma yolu sosyal medya hesapları üzerinden satış yapmak ya da takipçi artırarak reklam ürünler tanıtmaktır. Bu sayede insanlar bu alanlara yönelmektedir. Bir başka durum ise birçok insan son dönemlerde internet siteleri oluşturmaktadır. Bu siteler aracılığı ile ya belirli ürünler satmakta ya da belirli hizmetler vermektedir. Bu sitelerin birçoğunda yan sekmelerinde reklamlar bulunmaktadır. Bu reklamlar site sahibine her tıklayan başına belirli bir ücret sağlamaktadır. Bu hizmeti Google Adsense başarılı bir şekilde sunmaktadır. Google Adsense kendi bünyesine üye olan kullanıcıların site içeriklerini detaylı bir şekilde kontrol etmektedir. Eğer site de kopya içerikler ve spam içerikler varsa bu tarz sitelerin üyeliğini kabul etmemektedir. Ancak üyeliği kabul olunan sitelere site içeriklerine paralel olarak reklamlar verilmektedir. Bu reklamları sitenizde yayınlamak için belirli bir ödeme yapılmaktadır. Google Adsense ilk adımda üye olurken belirli bir para ödemeniz gerekmemektedir. Ancak her alanda olduğu gibi bu alanda da vergilendirme bulunmaktadır. Daha önceden de dediğimiz gibi ülkemizde vergilendirme ibraya göre yapılmaktadır. Eğer siz bu alandan para kazandığınızı söylerseniz kesinlikle vergi ödemek zorunda kalırsanız. Eğer siz bu alandan kazandığınız parayı ibra etmez iseniz vergi vermezsiniz ancak devletin bunu tespit etmesi halinde büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Devlet bunu tespit ettikten sonra ilk yapacağı iş geriye dönük vergi borçlarını ödetmektir. Bunun dışında devletten para kaçırdığınız içinde davalı durumuna düşebilirsiniz. Adsense de dahil her türlü vergilendirmenin bir alt veya üst sınırı bulunmamaktadır. Eğer ortada kazanılan bir para var ise bu paranın belirli bir bölümü vergi olarak verilmelidir. Bu verilen miktar ise kazanılan tutarla paralele olarak artış göstermektedir. Adsense üzerinden para kazanan kişilerin yapması gerekenler kazandıkları parayı tam olarak ibraz etmek ve bu ibrazın sonucu olarak vergilerinin ödemektir.Yorum Gönderme

16 Yorumlar

 1. Adsense kazançta herhangi bir limit yok anladığım kadarıyla vergilendirme konusunda alt ödeme 200 TL bununda yüzde 18 ine kdv ödemek mwcburiyetindesin.

  YanıtlayınSil
 2. fikrim yoktu inanın bilgilendirici olmuş

  YanıtlayınSil
 3. Keşke olmasa ya emek veriyoruz o kadar baya yüksek oranını geri veriyoruz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Adsense vergide limit olsa atıyorum 5000 tl üzeri aylık adsense geliri olandan alsalar

   Sil
 4. yani ilginç
  ben tepkili olduğum için sayfamda reklam yayınlamıyorum
  bu hak almak, aracı ortaklık almak falan değil
  düpedüz siteler üzerinden gelir kazanıp site sahiplerini sömürmek kullanmak durumu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Türk reklam siteleri bu konuda daha kötü tam sömürücüler teşekkür ederiz yorum ve takip için

   Sil
 5. Türkiye'de vergilendirme 27.000 lira / yıl üzeri kazancı olan herkesi kapsar. Yıllık 27.000 liranın altında gelir elde ediyorsanız bunun herhangi bir yasal zorunluluğu yok. Kaldı ki Google Adsense ile yıllık 27.000 kazanacak kadar girdisi olan bir web siteniz / youtube kanalınız varsa bence şirketleşmek gayet uygun bir çözüm :)

  YanıtlayınSil
 6. Adsense kazançları ve diğer inertnet üzerinden kazanılan paralarla ilgili vergilendirme çok güzel bir şekilde anlatılmış şükür vergi verecek kazanmıyoruz :)

  YanıtlayınSil
 7. Adsense kazançları olanlar tabii ödesin vergisini ama sorun kim ne kadar kazanıyor ki zaten. İyi kazananlar elbette vergisini ödemeli. Ama diyelim ki 200 TL kazandık bunun nesini vergi olarak vereceğiz. Bence belli bir limitin üzerine kazananlar ödemeli bunu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gülhan hanım adsense vergilendirme konusunda net bilgi yok limit ne kadar

   Sil
 8. Uzun süredir adsense gelirlerinin vergilendirmesi kafamı kurcalayan bir konuydu.Yazınız bu konuda beni bilgilendirdi.Teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bene teşekkür ederim Barış bey adsense kazanç vergilendirme yazımıza yorumunuz için

   Sil
 9. Hepimiziya aradığı yada arayacağı bir konu. Bilgilendirme gayet açık yapılmış teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim adsense kazançları vergilendirme yazımıza yaptığınız yorum için

   Sil
 10. Adsense, hatırladığım kadarıyla gelir vergisini kesip de ödeme yapıyor olması lâzım...

  YanıtlayınSil