AKCİĞER KANSERİ NEDENLERİ BELİRTİ VE TEDAVİSİ

Kanser; vücuttaki herhangi bir hücrenin kontrolsüz bir şekilde çoğalarak işlevini tam olarak yerine getirememesi durumunda oluşan tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Kanser oluştuğu organa göre isim alabilir. Ülkemizde en sık ölüm nedenlerinden birisi kanserlerdir. Özellikle akciğer kanseri toplumda belli yaş aralığında çok sık görülmektedir. Akciğer kanserine zemin hazırlayan en önemli etkenlerden birisi sigaradır. Sigaranın çok uzun yıllar kullanılmış olması akciğer ve tüm vücuda büyük oranda zarar verir. Solunum problemleri ile birlikte akciğerin yapısında da bozukluklar meydana gelir. Birey için bu andan sonra zorluklar başlayabilir. Bireyin günlük aktiviteleri fazla miktarda sigara içerken önemli ölçüde etkilenebilir.

AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kanser uzun yıllar belirti vermeden sinsice yayılarak yavaş yavaş akciğerleri bitirebilir. Bu yayılma süresi bireyin bağışıklık durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Akciğer kanserinin belirtileri arasında:
1. Uzun süre devam eden nefes darlığı
2. Sürekli öksürme
3. Kanlı balgam
4. Göğüste oluşan ağrı
5. Yutmada oluşan güçlük
6. İştahsızlık
7. Açıklanamayan kilo kaybı
Sayılabilir. Bu belirtiler uzun süre devam ediyor ise mutlaka alanında uzman bir göğüs hastalıkları hekimine başvurarak muayene olmanız gerekir. Aksi taktirde ilerleyecek olan her belirti daha fazla zorlanmaları da beraberinde getirecektir. Akciğer kanserinde yukarıda sayılan belirtilerin erken teşhis edilmesi bireyin yararına olacaktır. Erken teşhis tedaviye yön verir ve tedaviyi oldukça kolaylaştırır.

AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİ 
Erken teşhis sonrasında kanserin durumu birey veya yakınları ile konuşularak uygulanacak tedavi belirlenir. Geç kalınmış bir akciğer kanserinde kemoterapi ve radyoterapi ile bireyin ağrı ve acıları azaltılmaya çalışılır. Geç kalınmış kanserler tedaviye cevap vermeyebilir ama bazı hekimler tedaviyi uygulamakta ısrar ederek bu durumu bireyin yararına da çevirebilir. Erken teşhis edilen akciğer kanseri hastalığı sıra ile ilaç,kemoterapi ve radyoterapi ile yayılma süreci yavaşlatılarak belirtiler azaltılabilir. Bireyin yaşam kalitesini artırmaya yönelik ilaç dışında girişimler yapılabilir. Bu girişimlerden en önemlileri aile desteği ve bireyin motivasyonunun çok yüksek olmasıdır. Kanser hastalıklarında motivasyonun yüksek olması tedaviyi yüksek oranda olumlu olarak etkileyen bir unsurdur.

Yorum Gönderme

1 Yorumlar