Antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Ülkemizde en çok kullanılan ilaç çeşidi olan antibiyotikleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler bilinçsizce kullanılabilen bu ilaçlar nedeniyle sağlık sorunları yaşamanızın önüne geçilmesini sağlıyor.
 Antibiyotik ilaçlar doktora gitme alışanlığının fazla gelişmediği ülkemizde herkesin bilinçsizce rahatsızlıklarının giderilmesi için kullanılırken özellikle kış aylarında grip ve nezle de bile ilk tercih edilen ilaç olabiliyor. Antibiyotikler vücudun virüslere karşı direncinin artması görevini üstlenirken aşırı alınması halinde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bakterileri öldürmeye ve üremelerini engellemeye yarayan bu ilaçların mutlaka doktorunuzun tarafından yazılmış olması gerekiyor. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı veya daha önce yazılan ilacın tekrar alınması en büyük yanlışlar arasında yer alırken iyileşmek için alınan bu ilaçların faklı rahatsızlıkların oluşumuna neden olabileceği de uzmanlar tarafında ifade ediliyor.

Antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında özellikle alerjik sorunların var olup olmadığının bilinmesi gerekiyor. Antibiyotiklerin prospektüslerinin mutlaka okunması da tavsiye edilmekle beraber yan etkilerinde yazılanlarla karşılaşılması halinde doktorunuza başvurarak konuyu belirtmeniz farklı bir ilaç kullanımına yönelmenizi sağlayacağından önem kazanıyor. Bu ilaçların aç veya tok alımının yanında saat aralıklarına da mutlaka riayet edilmesi, fazla veya eksik dozda alınmaması da altı çizilerek hatırlatılmaktadır

Çocuklarda ve hamilelerde antibiyotik kullanımı çok tehlikeli sonuçlara doğurabilmekle beraber özellikle gebelik durumu varsa doktorunuza muayene sırasında belirtmeniz gerekiyor. Yanlış antibiyotik kullanımı hamile kadınlarda düşüğe neden olabildiği gibi farklı risklerde içermektedir. Emziren annelerin antibiyotik kullanımı da doktor tarafından gerek duyulduğunda ve belli ilaçlarla yapılabilmekle beraber kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için bu konuda hassas davranmanız özellikle hatırlatılmaktadır.
 Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde yaşayabileceğimiz nezle ve grip gibi rahatsızlıklarda kesinlikle gereksiz antibiyotik kullanımı yerine bolca vitamin almanız çok daha uygun bir iyileşme yöntemi olabilecektir. Kış aylarında C vitamini yönünden zengin meyve ve sebze alımı yaşanabilecek soğuk algınlıklarına karşı kalkan vazifesi görebileceği gibi doğal yollarla hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar