Baharatların sağlımıza faydaları nelerdir?

Doğal beslenmenin sağlığımıza faydalarının her gün yenisinin keşfedildiği günümüzde yemeklerimizde rahatlıkla kullanabileceğimiz baharatlarında yeri çok önemlidir.

Uzmanlar tarafından yemeklerimize konulması önerilen baharatlar hem lezzet vermesi hem de sağlığımıza faydalı olmaları nedeni ile tavsiye edilmektedir. Kalp hastalıklarına kansere karşı olumu etkileri kanıtlanmış baharatların içinde bulundurduğu antioksidanların yanında sizlerin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayacak A, E ve C vitaminlerini de içermektedir. Vücudunda farklı nedenlerden sıklıkla iltihaplanma yaşayan hastalara özellikle tavsiye edilen baharatlar aynı zamanda alerjilere karşı bünyenizi kuvvetlendirmenize de yardımcı olmaktadırlar. Çağımızda özellikle 60 yaş üzerindeki kişilerde sık rastlanmaya başlayan alzheimer hastalığına iyi gelen ve oluşumu engellemek için önerilen baharatlar enflamasyon yani iltahap önleme özelliği sayesinde sağlığınızın korunmasına da yardımcı olmaktadır. İnsan vücudundaki hastalıkların tedavisinde ve oluşumunu önlemede doğanın içinde yer alan bu mucizenin akciğer hastalarına da tavsiye edildiği bilinmektedir.

Astım hastalarının periyodik olarak mersin yaprağı veya ısırgan otu kullanımı sayesinde gözle görülür faydaları olduğu bilinmektedir. Basur hastalığından damar tıkanıklığına, dudak çatlamasından kalp krizine kadar faydaları saymakla bitmeyen baharatların günümüzde kadınların en büyük şikayetleri arasında yer alan kilo verdirme özelliği de olduğu yapılan incelemelerde görülmüştür. Tokluk hissini destekleyerek kilo vermenizi sağlayacak baharatlar aynı zamanda beslenme kalitenizi arttıracak ve metabolizmanızı da hızlandırmanızı sağlayacaktır. Kilo sorunu olan kadınlar için özellikle kırmızıbiber uzmanlar tarafından tavsiye edilmekle birlikte bu mucize baharat aynı zamanda metabolizmanızı da hızlandıracaktır.

Baharatların en sık ve kolay kullanılanlarından olan tarçını kahvenize veya çayınıza şeker yerine kullanarak sağlığınıza faydalı bir tüketim gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Hemen her yemeğin içine koyulabilen tarçın özellikle şeker hastalarına periyodik kullanım şeklinde önerilmektedir. Antioksidan deposu olarak adlandırılabilecek kekik et yemeklerinin üzerinde çok hoş bir koku ve tat bırakmakla birlikte aynı zamanda makarna, pizza hatta söğüş domatesin üzerinde bile mutlaka hoşunuza gidecektir. Baharatları içinde vücuttaki iltihaplanmayı gidermesi ile öne çıkan biberiyenin kalp dostu olarak da ayrı bir özelliği bulunmaktadır. Kalp sağlığına katkısı kanıtlanmış baharatlardan biri olan zerdeçalle hazırlanan köri aynı zamanda beyin sağlığınıza da iyi gelecektir.

Yemeklerinize çok farklı ve hoş bir lezzet verebilen zencefil kullanımı tatlı ve tuzlu yiyeceklerde yer alarak içinde barındırdığı antioksidanlarla sizlerin cilt güzelliğiniz da dahil olmak üzere birçok olumlu etkiyi beraberinde getirecektir.Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Merhaba editör..
    Takipteyim

    YanıtlayınSil
  2. pırasayı bile, bile dememin sebebi çevremde kimse öyle yemiyor, kırmızı biberle seviyorum o.o kilo almama sırrım bu sanırım

    YanıtlayınSil