Corono Virüsü


Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü tüm Dünya'yı tehdit ediyor. Ölenlerin sayısı şu anlık 910 olarak güncellendi. Çin hükümetinde toplam 56 milyon insan barınıyor, ülkede sokaklar karantina altına alınmış bulunmaktadır. Virüse yakalananların sayısı ise 2 bin 744 kişi olarak bilinmektedir.Dünya Sağlık Örgütü corono virüsünün soğuk algınlığı ile başladığını ve çok tehlikeli virüs olan Mers ve Sars virüsleriyle aynı olduğunu belirtmektedir. Bu tip virüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşabilir. Mers virüsünün insana misk kedisinden, sars virüsününse deve den bulaştığı biliniyor, corona virüsünün hangi hayvandan bulaştığı henüz saptanamadı.

Latin dilinde taç anlamına gelen corona kelimesi, mikroskopla virüse bakıldığında şekil olarak ışık huzmesi taca benzediği için bu ismi alır. Bu virüs daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir türdür, insandan insana bulaşabilme özelliğine sahiptir.

Corona virüsü semptomları öksürük, nefes alırken zorlanma, ateş olarak biliniyor. Birçok durumda ise bu virüsün; zatürreye, şidddetli akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliği ve ölüme neden olduğu görülüyor. Virüsün kuluçka süresi henüz bilinmemekle beraber 10 ile 14 gün arasında olabileceği düşünülüyor.

Virüsün kaynağının şu anlık Wuhan'da yasa dışı olarak yapılan hayvan ticareti yapılan deniz ürünleri pazarı olduğu düşünülüyor. Bu virüsün kaynağı olarak bilim adamları Çin krait yılanı, kobralar vb. olarak tanımlıyor. Virüsün yayılmaması için Çin hükümeti ülkeye giriş çıkışları kontrol altına almış durumdadır.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Corona virüsü ile bu yıla başladık. Allah hepimizi korusun.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Corana virüsünden ölen sayısı bugün 910 kişi olmuş

      Sil