Geri dönüşüm nedir?

Geri dönüşüm bu iki kelimeyi sıkça duydunuz. Peki nedir bu geri dönüşüm? Hangi atıklar ham madde olarak geri döndürülebilir. Kısaca bahsetmek istiyorum.
Atıkların çeşitli işlemlerden geçirilerek yeniden ham madde ve üretim sürecine dahil edilmesi işlemine geri dönüşüm denir. Kaynakların tükenmesini önlemek ve atık çöplerin çevreye verdiği etkiyi azaltmaktır. Alüminyum, cam, kağıt, plastik, pil, araç ve makine motor yağları tekrar geri dönüştürülerek kullanabilir hale gelir. Ülke ekonomisine önemli katkı sağlar.
Evde kullandığınız patates kızartmasında bir litre atık yağın lavaboya dökülmesi halinde 1 milyon metreküp suyu kirlettiğini biliyor musunuz.
Belediyeler son zamanlarda bu konularda çok duyarlı kampanyalar başlattı. Sıfır atık projesi diye duymuşsunuzdur. Pil, yağ, kağıt ve plastikleri belediyeler site önlerine konteynerler koyarak bu atıkları topluyor.
Lütfen çevre konusunda duyarlı olalım.

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Geri dönüşüm hakkında kısa ve öz bir bilgilendirme yazısı olmuş. Kızım bu konuda çok duyarlı evdeki atık pilleri toplayıp okuldaki pil atık kutusuna götürüyor. Çöp dediğimiz herşey geri dönüşebilir.

    YanıtlayınSil