İçimizdeki Şeytan- Sebahattin Ali

İçimizdeki şeytan, birbirinden farklı kişilerin, hayata bakışlarını, karakter ve kişilik analizlerini daha çok okuyucuya bırakan, yazarın en sevilen romanlarından biridir. Macide ile Ömer’in evlilikle sonuçlanan aşklarını anlatmaktadır.

Bir Aşk Hikayesi

Ömer’in bir vapur seyahatinde tesadüfen karşılaştığı bir genç kıza (Macide) âşık olması ve vapurdan indikten sonra da aşkının devam etmesi ve peşinden gitmesi anlatılmaktadır. Kızın yanında bulunan kadının Ömer’in akrabası olması vesilesiyle işler oldukça kolaylaşır. Ömer üniversite de öğrenci Macide ise çok güzel sesi olan konservatuar eğitimi için teyzesinin yanına gelmiş bir genç kızdır. Kızın babasını kaybetmesi ile doğan duygusal boşluk Ömer tarafından doldurulur. Bu yakınlaşmalar sonunda evlenmeyle sonuçlanır. Evlilik başlangıçta oldukça iyi gitmektedir. Bir gün Ömer karısını bir erkekle baş başa görünce, önyargılı bir biçimde adama saldırır. Oysa adam sandığı gibi değil Macide’nin eniştesidir. O günden sonra olaylar, yanlış anlaşılmalar, ilgisiz ve umursamaz tavırlar bu iki kişinin arasında ki aşkı yerle bir eder. Ancak kimse halinden şikayetçi değildir. Ne Ömer’in karısını kıskanması vardır artık, ne de Macide’nin kocasına karşı olan eski duyarlılığı.

Kısa Süren Aşk ve Evlilik

Ömer, önceden borç aldığı arkadaşının borcunu ödeyemediği için bu borcun altında kendini oldukça ezik hisseder. Macide ise kısa sürede yaşadıkları karşısında gördüğü itici tipler ve buna Ömer de dâhil herkese karşı tiksinti duyar. Ömer bir suçtan dolayı hapse girince Ömer’in arkadaşı Bedri Macide’ye destek olur ve onu bırakmaz. Bu süreçte Macide ile aralarında duygusal bir yakınlık başlar. Ömer aralarının iyi olduğunu görünce evlenebilirsiniz benim için bir sakınca yok der.

Sabahattin Ali bu kitabında, farklı karakterlerdeki insanları bir araya getirerek incelemektedir. İyilik ve kötülük her zaman insanların içindedir. Ancak insan bu kötülük ve ön yargılarını kontrol etmesi gereken bir varlıktır da aslında. Macide ise, içlerinde en iyi niyetli, naif ve duygusal bir kızdır. Ancak romanda da anlatılmak istenen, insanlar nasıl olursa olsun, çevresinden ve gelişen olaylardan etkilenmektedir. Bu kitapta Macide’nin, iyi ve temiz halinin geldiği son nokta trajik bir biçimde anlatılmaktadır. Kötü karaktere sahip insanlar etrafındaki kişileri de etkileyerek onları birer canavara nasıl dönüştürdüklerine de yine bu kitapta şahit olmaktayız. Sabahattin Ali gibi usta yazarın elinden çıkmış, keyifle okunacak bir romandır.


Yorum Gönderme

7 Yorumlar

 1. Güzel bir hikaye ye benziyor vapurda karşılaşmayla evliliğe giden bir yolculuk olmuş teşekkürler tanıtım için içimizde ki şeytan kitabı ilgi çekici

  YanıtlayınSil
 2. oo sağlam bir kitap okumuşuun :)

  YanıtlayınSil
 3. Ah...
  Sabahattin Ali'nin okuduğum ilk kitabıydı ve bende çok beğenmiştim.
  Hala unutmam...

  YanıtlayınSil