Kalsiyumun faydaları nelerdir?

Ailelerimizin, bizi büyüme çağında günde 1 bardak süt içmeye zorladığı günleri hatırlarsınız. Çünkü gelişme çağında süt ve süt ürünleri en önemli besin kaynakları olmanın dışında, kalsiyum kaynaklarıdır. Kalsiyumun bizlere sadece çocukluk çağında değil, yetişkinken dahi yararları vardır. Mesela kalsiyum kilomuzu koruyucu bir etkiye sahiptir. İleride oluşabilecek şeker hastalıklarını önler. Kolon kanseri ve böbrek taşlarını önler. Gelin hep beraber bunlara teker teker bakalım.

Sağlıklı Kiloyu Korumak
Tennessee Üniversitesi ve diğer bir saygın üniversite olan Purdue Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, her ay 1.300 ila 1.400 miligram kalsiyum alan deneklerin 18 aylık gözlemden sonra ölçülebilir derecede daha düşük vücut yağı geliştirdiklerini keşfettiler. Çalışma, kalsiyumun yağın parçalanmasında önemli bir rol oynadığını keşfetmelerini sağladı. Kalsiyum içeren yağ hücreleri daha etkili bir şekilde yakılabiliyor, yani diyetlerinde sağlıklı miktarda kalsiyum bulunan kişilerin aşırı kilolu olma olasılığı daha düşüktür.

Diyabet- şeker hastalığını Önleme Etkisi
Tip 2 diyabet ciddi bir durum olmakla birlikte aslında büyük ölçüde önlenebilir. Aslında, Tip-2 diyabet vakalarının yüzde 90'ı çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir. Yani biraz daha kalsiyum ağırlıklı beslenmek, bunu sağlayabilir. Çinko, D vitamini ve magnezyum ile kombine edildiğinde, günde 1200 mg kalsiyum tüketen hastalarda diyabet gelişme riski azalmaktadır. Her gün düzenli olarak kalsiyum almak diyabet öncesi hastalarda riski yüzde 28'e kadar indirir. Çok çeşitli yiyecek ve içeceklerde kalsiyum vardır: Peynir, yapraklı yeşillikler ve yağsız proteinler gibi diyabetten korunmaya yardımcı olan diğer yiyecekleri tüketerek şeker hastalığından korunabilirsiniz.

Osteoporoz Önleme ve Tedavisi
Diyabet gibi osteoporoz hastaları da yaşam tarzı değişikliklerinden önemli ölçüde yararlanır. Zayıflamış, mineral eksikliği olan kemiklerinden dolayı osteoporoza eğilimli hastalar tipik olarak takviyeye ihtiyaç duyarlar. Kemikler vücudun kalsiyumunun yüzde 99'unu içerir, bu nedenle vücudu osteoporoza karşı korumak için gerekli anahtar besinlerden biri olması mantıklıdır. Diyet ve takviyelerle yeterince alınmazsa, vücut kemiklerde bulunan kalsiyum depolarını kullanır ve onları zayıf ve kırılmaya eğilimli hale getirir.

Kolon Kanserini Önleme Etkisi
Kalsiyumun düzenli olarak alınırsa kolon kanserini önler. Düzenli olarak alındığında, kalsiyum kansere neden olan poliplerin kolonda büyümesini ve gelişmesini baskılayabilir. Benzer şekilde, kalsiyum habis olmayan tümörlerin, kanserin öncüllerinin kansere yakalanma riskini azaltır. Fazla veya sindirilmemiş kalsiyum bile vücudu korumaya yardımcı olabilir. Kan dolaşımına emilmeyen kalsiyum bağırsaklardan geçerken, kendini vücuttan atılan kanser promotörlerine bağlar.

Böbrek Taşı Önleme Etkisi

Böbrek taşları kısmen kalsiyumdan oluştuğundan, sağlık uzmanları eskiden kalsiyum tüketiminin gelişimlerine katkıda bulunabileceğini düşünmüşlerdi. Ama şimdi araştırmalar derinleşti ve öyle olmadığı ortaya çıktı. Sonuç olarak, kalsiyum aslında vücudu böbrek taşlarından korumada önemli bir rol oynar. Böbrek taşı hakkında endişeleriniz varsa, kalsiyum yönünden zengin besinler tüketin.

Kalp sağlığı Açısından Kalsiyum
Böbrek taşlarında olduğu gibi, araştırmacılar bir zamanlar kalsiyumun kalp sorunlarının önde gelen bir nedeni olduğunu düşünüyorlardı. Ancak son çalışmalar sadece kalsiyumun kalbe zarar verici bir faktör olmadığını ortaya koydular. Hatta kalsiyumun, uygun kardiyo fonksiyonu için gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Kalp kasları, rahatlamak ve düzgün bir şekilde kasılmak için kalsiyuma ihtiyaç duyuyor. İşte bu da kalp krizlerini önlemede önemli bir faktördür.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar