Makale yazarak para kazanmak

MAKALE YAZARAK PARA KAZANMAK

İnternet ortamında çalışarak para kazanma yöntemleri arasına her geçen gün yenileri ekleniyor. Kimileri YouTube kanalı açıyor kimileri de web sitesi üzerinden reklam geliri elde ediyor. Okumayı yazmayı seven genel kültürüne güvenen kişiler ise son dönemin en popüler iş fikirleri olan makale yazarak para kazanmak üzerine araştırmalar yapmaktadırlar. Bu yazı içerisinde makale yazarak nasıl para kazanılır? bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

Kimler makale yazabilir

Yazı yazmayı seven, genel bilgi birikimi olan, araştırmacı, bilgilerini etkili bir şekilde yazıya aktarabilen 18 yaşından büyük herkes makale yazarı olabilir.

Makale yazarı olmak için ne yapmak gerekir

Yapmanız gereken ilk şey makale yazarak para kazanabileceğiniz güvenilir bir site bulmaktır. Daha sonra bu siteye üye olup yazarlık başvuru formunu doldurmalısınız. Başvurunuzun onaylanması için istediğiniz herhangi bir konuda en az 300 kelimelik bir makale yazmanız gerekmektedir. Sitenin editörleri makalemizi inceledikten sonra başvurunuzu onaylar ya da red eder. Bu tamamen yazınızın kalitesiyle alakalıdır.

Ne kadar para kazanılır

Makale siteleri her yüz kelime için 1.50 TL ile 3 TL arasında bir ödeme yapmaktadır. Her gün iki bin kelimelik makale yazılması halinde günlük kazanç 20 TL ile 30 TL arasında değişir. Ne kadar çok makale yazılırsa o kadar çok kazanç artacaktır.

Hangi konularda makale yazılmalıdır

İstenilen her konuda yazabilirsiniz. Ancak, bilgi sahibi olduğunuz konularda yazmak daha kaliteli içerik oluşturmanızı sağlayacaktır.

Makale nasıl yazılmalıdır

En az 250 300 kelime olmalıdır. Bir ana bir alt başlık mutlaka olmalıdır. Başlıklar siyah punto ile yazılmalıdır. Ayrıca makale yazarak para kazanmak için içeriklerin özgün, tamamen orijinal olması ve kesinlikle başka sitelerden alıntı yapılmadan yazılmalıdır. Yazım yanlışı olmadan noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir. Okuyucuyu sıkmadan anlatmak istediğiniz konuyu çok uzun kelimeler kullanmadan anlatmalısınız. Makale yazmanın en önemli kriteri seo kurallarına uymaktır. İçeriğinizle alakalı olan okuyucu odaklan anahtar kelimeleri makale içinde siyah Punto ile kullanmalısınız. Yazmaya başlamadan önce içeriğinizi alakalı olan bildiğini okumak ve yeterli bilgiye ulaştıktan sonra yazmak en doğru yöntemdir.


Yorum Gönderme

12 Yorumlar

 1. iyi bir blog iyi bir site olmadıgı sürece para kazanma işi biraz zor. 1000 ve üstü yazımların gerçekten emek istediğini düşünürsek 20 30 tl az bir para. Makale yazarak para kazanma başlığının bence içeriğinin değişip gerçeklilik bazı ön plana alınmalı bu konuyla ilgili araştırma yaptığımız da hep aynı anlatım ve gerçeklikten uzak...

  YanıtlayınSil
 2. bir merhaba demek istedim :) makale yazmak kolay değil gerçekten

  YanıtlayınSil
 3. Merhaba. Uzun yıllardır makale yazarlığı yaptim sonra ara verdim yeniden döndüm ama 1,5 tl kaliteli emek verilmiş bir yazı için çok düşük. O yüzden devamlı çalışmak için anlaştığım müşterilerimi tercih ediyorum onlar da ucuzluktan ziyade kaliteye önem veriyor. Makale sitelerinde gerçekten çok iyi yazarlar var ama bunun yanında çok tecrübesiz ve yeteneksizler de var. Bu siteler kontrollerini daha detaylı yapmalı bence. Sonuçta o insan kabul edilmek için giriş makalesini başkasına da yazdırır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Makale yazarlığı için ödenen 1.5 tl gerçekten ucuz bir rakam ama içerikler o kadar birbirine yakın olmasından kaynaklanıyor. Teşekkürler yorumunuz için.

   Sil
 4. Vakit değerlendirmek ve bilgilendirme yapmak dahi güzel bir yarar olur.

  YanıtlayınSil
 5. Makale yazarlığı yaparak para kazanmak gerçekten kolay değil. Bu konuda hizmet veren siteler tam bir emek sömürüsü. Şimdi bazıları üyelik ücreti talep etmeye başladı. Üstelik 200 tl bile kazansan yüzde 10 u yani 20 TL si vergiye kesiliyor. Bu siteleri hiç tavsiye etmiyorum. Bunun yerine sağlam müşteriler edinip, belli aralıklarla onlara yazmak daha mantıklı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gülhan hanım makale yazarak para kazanmak gerçekten kolay değil. Dediğiniz gibiyse işi iyice zorlaştırmışlar. Teşekkür ederiz bilgilendirme için.

   Sil
 6. makale yazmanın kolay yolunu da bulmuşlardır şimdi :))

  YanıtlayınSil
 7. Makale yazarlığı için maalesef fiyatlar çok düşük. Resmen emek sömürüsü. Paylaşım güzel ve faydalı olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Barış bey teşekkür ederiz "Makale yazarak para kazanmak" yazımıza yaptığınız yorum için.

   Sil