SİGARAYI BIRAKMANIN EN ETKİLİ YOLU NEDİR


SİGARAYI BIRAKMANIN EN ETKİLİ YOLU NEDİR

Dünyanın ve ülkemizin en önemli sorunları arasında günden güne hızla yayılan alkol, uyuşturucu ve sigara kullanımına bağlı olarak gelişen hastalıklar ve bu hastalıklarla mücadele etmektir. Bu üç kimyasal maddenin ortak özelliği bağımlılık yapıyor olmasıdır. Uyuşturucu ve alkol bağımlılığından kurtulmak oldukça zor ve tedavi ile bırakılmaktadır. Peki, bağımlılık yapan sigarayı bırakmanın en etkili yolu nedir? Sigarayı tamamen bırakmak için ne yapmak gerekir.

Sigara içenlerin ve bırakmayı düşünmeyenlerin " içen de ölüyor içmeyen de ölüyor" gibi klişe bir sözleri vardır. Bu sadece sigara içmek için uydurulmuş bir kılıftır. Sigara üreticileri, daha fazla bağımlılık yapması için her bir dal sigaranın içine onlarca kimyasal madde koymaktadır.

Sigaranın zararları
Sigaranın insan sağlığına verdiği zararları bilmeyen yoktur. Bu konuda televizyon kanallarında her gün insanları bilinçlendirmek için kamu spotu yayınları yapılmaktadır. 20 yıl boyunca sigara içen bir kişinin yaşamış olduğu sağlık sorunlarının hemen hemen hepsinin temelinde sigaranın zararları yatmaktadır.

Sigaraya başlama yaşının her geçen gün daha da düştüğünü kabul edecek olursak, 20'li yaşlarına gelmeden sigaraya başlayan bir kişi 20 yıl boyunca sigara içtiği müddetçe tahmini olarak 40 yaşlarına geldiği zaman çok ciddi sağlık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalacaktır. 40 lı yaşlar ise bir insanın çok genç olduğu yıllardır. Ne yazık ki bu yaşlarda sigaranın vermiş olduğu zararlar neticesinde hayatını kaybeden çok sayıda insan vardır.

Sigara nasıl bırakılır
Sigarayı bırakmak isteyenlerin yaşadığı en büyük korku, içmeyi bıraktıkları andan itibaren yaşayacak oldukları yoksunluk sendromudur. Tiryakilerin en çok araştırdıkları konu sigara nasıl bırakılır? ve hangi yöntemler izlenmelidir, konusudur. Bu konuda yapılan en büyük yanlış azaltarak bırakma yöntemidir. Sigara azaltılarak kesinlikle bırakılmaz. Günde beş tanede içseniz bir pakette içseniz beyin her iki şekilde de nikotin almaya devam edecektir. Önemli olan beyinin nikotin istiyorum sinyaline cevap vermemektir.

Sigara aklına geldiği zaman " fındık fıstık ye, unutursun" şeklinde konuşmalar çok fazla yapılmaktadır. Sigaranın yerine başka bir şey de koymak doğru değildir. Bu konuda kesin kararınızı verip, bir daha asla sigara içmeyeceğim dedikten sonra yapmanız gereken tek şey içmemektir. Bunu söylemek çok kolay ama uygulaması çok zor olsa da bir ay boyunca hiçbir şekilde sigara içmemeyi başarırsanız bundan sonraki süreç daha kolay olacaktır. Sigarayı bırakmanın en etkili yolu, yavaş yavaş değil birden bırakmaktır. Aradan altı ay geçtikten sonra " bir tane içeyim bir şey olmaz" demek sigaraya tekrar başlamanıza neden olacaktır.

Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. pikiş, içenleri görünce söleyiim :) hemmen bıraaaK :)

  YanıtlayınSil
 2. Bende Yaklaşık 20 yıldır içiyorum ara bırakmak istedim hatta belli süreler içmedim ama daha sonra tekrar başladım bilgilendirici bir yazı olmuş sigarayı bırakmanın yolları adılı yazınız teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 3. aniden bırakmak en iyisi belirttiğiniz gibi, elleriniz şişip yolda yürürken sağa çektiğinizi fark edince ya da bir süre sonra 1 tane içeyim demekle olmuyor maalesef

  YanıtlayınSil
 4. Blog yazarlarına ulaşma adına bir projedir. Yorum Etkinlikleri, blog tanıtımları, teknik destek ve genel sohbet konularından oluşuyor. Üyelik sistemi geçerlidir forumda, ücretsiz. Herkes blog sayfalarında paylaşır ise daha fazla yazara ulaşma şansımız artar
  https://entlovin.createaforum.com/
  https://entlovin.blogspot.com/2020/03/blog-yazarlari-forumu.html

  YanıtlayınSil
 5. Sigarayı keşke yazdığınız gibi birden bırakabilsek

  YanıtlayınSil
 6. Hiç içmemek diyeceğim içmeyen biri olarak 😅

  YanıtlayınSil