UNUTKANLIĞIN SEBEPLERİ NELERDİR? HANGİ BESİNLER İYİ GELİR?

Yetersiz ve dengesiz beslenme, yoğun stres, uykusuzluk, tiroid bezi rahatsızlıkları, vitamin ve mineral eksikliği gibi sorunlar unutkanlığa sebep olmaktadır. Bu yüzden, hafızamızı kuvvetlendirmek ve sağlığımızı korumak için beslenmemize özen göstermeliyiz. B12 içeren gıdalar, vitamin ve mineral içeriği yüksek gıdalarla, Omega 3 açısından zengin gıdalar unutkanlık için şifa kaynağıdır.

HANGİ BESİNLER UNUTKANLIK İÇİN FAYDALIDIR?

Balık: Yapılan araştırmalara göre, Omega 3 açısından zengin gıdalar ile beslenildiğinde Alzheimer riski azalmaktadır. Omega 3 açısından zengin olan gıdaya en güzel örnek balıktır. Uzmanlar haftada 2 veya 3 gün tüketilmesi gerektiğini tavsiye etmektedir.

B12 içeren gıdalar: Omega 3’ün yanı sıra B12 vitamini içeren gıdalarda unutkanlığa şifadır. B12 vitaminine et, balık, karaciğer, süt, yoğurt, peynir ve yumurta örnek verilebilir. Süt, yoğurt, peynir her gün tüketilmesi gereken besinlerdir. Ancak iyi bir B12 kaynağı olan kırmızı eti haftada 1 ya da 2 kez tüketilmesi tavsiye edilir.

Çikolata ve Yaban Mersini: Bitter oranı fazla olan çikolatalar sağlık için oldukça etkilidir. İçerisindeki polifenoller sayesinde bitter çikolata ve yaban mersini hafızayı kuvvetlendirir ve beynin yaşlanmasını engeller. Kalori alımına dikkat etmek için günde 2-3 kare çikolata yenebilir. Yaban mersini de günde 2 kaşık ölçüsünde tüketilmesinde fayda vardır.

Ceviz ve Kuruyemişler: Omega 3 açısından zengin diğer bir besin de ceviz ve fındık gibi kuruyemişlerdir. Hafızayı kuvvetlendirmek için bire birdir.

Domates ve Nar: Antioksidan içeriği yüksek gıdalar kan dolaşımını düzenleyerek vücudu toksinlere karşı korumaktadır. Bir etkisi de böylece hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olmaktır. Domates ve nar da antioksidan içeriği yüksek besinlere en güzel örnektir.

Ispanak: C vitamini, folik asit ve mineraller açısından zengin olan ıspanağın hafıza ve unutkanlık için tüketilmesinde son derece faydası vardır. Salata olarak tüketildiğinde ise bu faydasından daha fazla yararlanmış olunur.

Bu besinleri tüketmenin yanı sıra hazır gıdalardan, fazla şeker ve tuzdan uzak durulmalıdır.

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Benim de hafıza arada unutuyor. Nar a yüklenelim o zaman:)

    YanıtlayınSil
  2. ıspanak salatası görmedim hiç pişmişini sevmem ama salata olarak denemek lazım o zaman

    YanıtlayınSil