Yazar Nedir? Ne Kadar Kazanır?

Yazar dediğimizde birçok kişinin aklına gazete de köşe yazıları yazan, fıkralar paylaşan veya haber yazısı hazırlayan kişiler gelir. Gerçek hayatta bu ne kadar böyle de olsa, sosyal ortamda yazar bambaşkadır. Sosyal ortamdaki yazarların yüksek bir çoğunluğu öğrencilerden oluşmaktadır. Ve bu öğrenci yazarlar, şirkete, ofise gitmezler. Bunun yerine evden, direkt olarak siteye eklerler. Yazarların birçoğu kendi sitelerine odaklı çalışırken, büyük bir çoğunluğu ise başkalarının sitelerine odaklı çalışmaktadır. Kendi sitelerine odaklı çalışan yazarlar, iyi bir projeye de sahip ise bir zaman sonra kendilerini büyük yerlerde bulup, hayallerini gerçekleştirmek adına kendine yazar kiralayabilir. Başkalarının sitelerine odaklı çalışanlar ise kiralanan yazarlar olur.

Ne Kadar Kazanır?
Yazarlar, yazdıkları kelime sayısına göre ücret alırlar. Kimisi 100 kelime için 1 TL alırken, kimisi de 2-2.5 TL almaktadır. Şu an da sosyal ortamdaki piyasa da kendilerini profesyonel olarak gösteren ama aslında profesyonel olmayan birçok yazar 2.5 TL üzerinden yazılarını yazmakta. Profesyonelliği sadece seo uyumlu olarak anlayan bu yazarların, yazı yazdıkları kişiler hiçbir zaman ikinci kez yazı yazdırmaz. Zaten gerçekten profesyonel olsalar, başkalarına değil kendilerine yazıp kendi sitelerini özgün makale sıralamasında üstte taşırlar ve yazarlıkta kazandıkları paradan daha fazla para kazanırlardı. Öğrencilere bu bağlamda herhangi bir lafımız yok. Yazarlar, yazdıkları kelime sayısınca bir fiyat çıkartır ve yazı yazdıkları kişilere bu bağlamda tam bir fiyat verirler. Şu ana kadar hiçbir yazarın, bir siteye yazdığı makalelerin fiyatı olarak 1000 TL aldığını hatta bırakın 1000 TL’yi, 150 TL’den fazla aldığını görmemişsinizdir.

Neden Bu İşi Yaparlar?
Yazarlar, büyük çoğunluğu öğrencilerden oluşmaktadır. Garsonluk gibi işler okul saatleriyle çakıştıkları için freelancer olarak yazar işine girerler. Yazarlıkta, en önemli kurallardan biriside yazılan yazıların tam zamanında teslim edilmesidir. İkinci plan olarak kopya olmaması ve seo, yazım, noktalama kurallarına uygun olarak yazılmasıdır. İlk başta bunları öğrenen yazarlar, yazdıkları makaleler ile kendilerini ilk başta alıştırırlar. Daha sonra kendilerini geliştiren yazarlar tek bir siteye değil artık daha çok siteye hizmet vermeye başlar.


Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. Evet bu tip yazar arkadaşlarım oldu halen görüştüklerim de var işleri biraz zor ama profesyonelce yazanı da çok bence haklarında hayırlısı olsun güzel bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazar ile ilgili kısa bilgi verdik. Teşekkürler yorumunuz için.

   Sil
 2. 300 kelimeye 1,5 lira veriyorlardı bundan bi kaç yıl önce.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 3 lira veriyorlar diye biliyorum makale yazarlığı için. Ama hiç yazmak nasip olmadı.

   Sil