ELEKTRONİK ALETLERİN KULLANIM SÜRELERİ

Tüketiciler elektronik alet seçerken alacakları aletin özelliklerini dikkatle incelemektedir. Özellikler ve donanımlar kadar önemli olan bir diğer unsur ise alınacak elektronik aletin ne kadar süre sorunsuz kullanılabileceğidir. Bazı elektronik aletlerin kullanım ömürlerine dair istatistiki bilgileri listeleyelim:

Akıllı Telefonlar
Sadece telefon görüşmesi yapmaya ve mesaj yazmaya yarayan eski telefonları hayatımızdan çıkaralı çok uzun süreler olmamıştır. Bu telefonlar üzerlerinde hemen hemen hiç bir özellik barındırmamalarına rağmen kullanıcılarına uzun kullanım ömürleri vaat etmekteydiler. Nokia'nın efsane modeli 3310'u yıllarca kullanan tüketiciler olmuşken, hatta bu telefonun bazı örnekleri günümüzde hala çalışır durumda iken yeni akıllı telefonlar cephesinde durum nedir?
Her gün elimizden düşürmeden kullandığımız akıllı telefonlar istatistiki verilere göre ortalama iki yıl boyunca sağlıklı olarak kullanılabilmektedir. İki yılın ardından donanımsal olarak hiç bir kusurları olmasa dahi gelişen yazılım teknolojisinin eseri olarak telefonların işlev göremeyecek kadar yavaşladığı bilinmektedir. Bazı teknoloji firmaları ise getirdikleri güncellemeler ile belirli bir süreyi doldurmuş modellerini adeta katletmektedir. Teknoloji devi Apple firması "kullanıcılarının batarya performanslarını iyileştirmek" gibi masumane bir amaçla eski modellerin hızını düşürdüğünü kabul etmiştir. Bütün bunlardan hareketle bir akıllı telefon için ortalama kullanılabilir süre iki yıldır.

Bilgisayarlar
Bilgisayar sektörü akıllı telefon sektöründen bir miktar daha insaflı da olsa benzeri bir planlı eskitmeyi bu sektörde de görebiliriz. Yeni alındığında çok hızlı çalışan bilgisayarlar zamanla hafızaları doldukça ciddi ölçüde yavaşladığı bilinen bir gerçektir. Isınıp soğumalardan kaynaklı, elektronik parça genleşip büzüşmeleri donanınmsal ögelere ciddi zararlar vermektedir. Özellikle diz üstü bilgisayarların hareket ettirilebileceği yanılgısı ile kullanıcılar tarafından açık bir şekilde taşınması bu bilgisayarların sabit disklerinin hasar alarak kullanılmaz hale gelmesine sebep olmaktadır.
Donanımsal olarak hiç bir sorun olmasa dahi zaman içerisinde gelişen teknolojinin eseri olarak bilgisayarlarımız artık güncel uygulama ve oyunları çalıştıramaz hale gelmektedir. Güncel uygulamaları kullanmak isteyen tüketiciler yeni bilgisayarlar edinmek durumunda kalmaktadır. Bütün bunların ışığında bir bilgisayarın kullanım ömrü ortalama üç yıldır.

Teknolojinin Gerisinden Gelen Elektronik Aletler
Bütün bu kötü örneklerin aksine "akıllı" ibaresi taşımayan, eski sistem cihazların kullanım ömürleri hala oldukça uzundur. Daha çok elektro-mekanik olarak adlandırılan bu alet grubunu örneklendirmek gerekirse: CRT teknolojisi eski nesil televizyonlar, mutfak robotları, beyaz eşyalar, tıraş makineleri, fön makineleri... Bu aletler için onlarca kullanım yılı mümkündür.


Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. Akıllı telefonların iki sene sonra yavaşladığını kendi telefonumdan öğrendim.

  YanıtlayınSil
 2. eskiden ömürlük üretilirdi neredeyse elektronik eşyalar, şimdi belirli bir ömürle üretilip para kazanma döngüsü oluşturuluyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İşletim sitemini yavaşlatarak yeni sürüm çıkartıyor.

   Sil
 3. Benim hem telefonun hem de bilgisayarın süresi dolmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benimde pc ömrünü doldurdu uzatmaları oynuyor.

   Sil
 4. iki üç yıl mı çok az yaaaa :)

  YanıtlayınSil