Stresten Nasıl Kurtulabilirim Öneriler

Günümüzde herhangi bir iş alanında, çalışanlar her ne kadar mutlu ve işini seviyor olsa da bazı durumlarda stres altında oluyor. Bu stresin en büyük sebebi çalışma saatlerinin fazla olması ve çalışanların hafta içlerinde kendilerine vakit ayıramamasıdır.

Hafta sonları da bu insanlar zamanlarını dinlenmeye ayırdıkları için kendi yapmak istedikleri aktivitelere çok zaman bulamıyor. Bu stresi azaltmanın yollarından biri çalışma saatlerinde değişiklikler yapmaktır.

Örneğin günlük 8 saat çalışma şartı olmadan sadece belirli bir iş bitirme şartı olursa, çalışanlar daha verimli bir şekilde çalışıp o işi bitirmeye odaklanabilirler. Her sabah işe başlamadan önce o gün yapılacak olan işler planlanmalı ve o gün işler bittiği takdirde, kişiler saat kaç olursa olsun evine dönebilmelidir. Sabah uyandığınız andaki enerjiniz çok önemli. Kaliteli bir uykuyla vücudunuzu dinlendiremezseniz, pazartesinden cumaya biriken fiziksel yorgunluklarınız oluşur. Bu da hafta sonu planlarınızı ertelemenize ve uykuyla geçirmenize neden olabilir.

Öğle aralarında imkan var ise spor yapmanız oldukça faydalı olacaktır. Bu hem kafanızın dinlenmesine hem de zinde hissedip günün kalanında veriminizin artmasına yarayacaktır. Bunu sabah meditasyon veya koşu şeklinde de uygulayabilirsiniz, ya da mesai bitişi sporunuzu yapıp tamamen gün sonu dinlenmesi şeklinde stresten arınabilirsiniz.

Çok fazla sosyal olup işinizi aksatırsanız bu kötü geri bildirimler ile canınızı ileride sıkabilir ve stres nedenidir. Çok fazla işkolik olursanız bu seferde hayatınızdaki ilişkiler iyi gitmeyebilir veya siz zamanla mutsuzluk çukuruna düşebilirsiniz. Sonuç yine stres olacaktır. Önemli olan dengeyi korumak ve iş- sosyal hayat- ilişkiler üçlüsüne dikkat etmek. Yoğun gün geçirdiyseniz, ardından kendinize zaman ayırmalı ve sevdiğiniz hobi veya bir sosyal aktivitede bulunmalısınız. Çok yoğunsunuz hafta bitti bu sefer hafta sonu kendinize zaman ayırmalısınız.

Çalışılan Gün Sayısını Azaltmanın Stres ile İlişkisi

Genellikle insanlar haftada 5 gün 9 saat olmak üzere, haftada ortalama 45 saat çalışırlar. İnsanların üzerindeki iş yükünü azaltıp haftanın 4 günü çalışma ortamı sağlanırsa, bu durum hem verimsiz geçen günlerin önüne geçecektir hem de kişiler kendilerine zaman ayırabilecektir.

Haftada 5 gün çalışanlar için o 5 günün tamamı verimli geçmiyor, aksine stres altındaki insanlar mesai doldurmak için zamanını boş geçiriyor. Bu nedenle eğer haftada 4 günlük bir çalışma sistemine geçilirse, insanlar o 4 günde sadece işine odaklanabilir ve kendine boşluk yaratma çabasına girmezler. Haftanın 3 günü de kendilerine kaldığından, yapmak istediklerini o günlerde yapıp çalışma günlerinde sadece işlerine odaklanırlar. Tabiki böyle bir isteğin karşılanması günümüz koşullarında çok zor görünüyor. Bunun yerine alternatif olarak Home Office denilen Evden Çalışma uygulaması da şirketler tarafından kullanılabilir veya gerekliliği çok hissedilen ekiplerde.

Mesela haftada bir gün bu uygulama çalışanlara sunulsa, motivasyon artırıcı etki oluşturacaktır. Bize düşen görevlerden biri ise, vaktimizi etkin şekilde kullanmak. Çok çalışmak değil verimli çalışmak sözünü sürekli duyarsınız ama bunu uygulamak ve hayata adapte etmek zordur. Bu sayede, mesaiye kalmamak için zamanın da önemini anlamış olursunuz.

Çalışma Saatleri Nasıl Düzenlenmelidir?

Çalışma saatlerini sabit olarak 9 saat ayarlamak yerine, her gün her çalışana belirli işler verilmelidir. Büyük bir proje olsa bile o projeyi parçalara bölüp, çok iyi planlayıp çalışanlara her gün o parçalar verilmelidir. Günlük işlerini bitirenler de evine gidip dinlenebilmelidir. Bu durum sadece o işi profesyonelce planlayanlara yeni bir iş alanı bile doğurabilir.

Her şirkette işi sadece iş planlamak olan kişiler olabilir ve haftada 1 gün eksik çalışmanın getireceği gün kaybının etkisini sıfıra indirebilir. Bu sayede hem çalışanlar kendilerini stres ve yük altında hissetmezler, hem de işlerini daha verimli bir şekilde tamamlayabilirler.


Yorum Gönderme

11 Yorumlar

 1. hiç çalışmasak ne güzel oluur. mirasyedi olsaaak :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Deep hiç çalışmadan para kazanmak fikri daha güzel

   Sil
 2. Ahh kardeşim keşke dediğin gibi olabilse.

  YanıtlayınSil
 3. çok takmamakla umursamazlık arasında olan bir hal ile stresten kurtuluyorum... :)

  YanıtlayınSil
 4. Stresten nasıl kurtulurum konusuna önerdiğiniz çözümler süper. Uzun çalışma saatleri insanları hasta ediyor. Hem bedenen hem psikolojik olarak kötü etkiliyor. Emek sömürüsü de cabası tabii. Bence tası tarağı toplayıp, bir dağ başına yerleşmek ekip biçip geçinmek lazım :) Anncaak o zaman kurtulurum stresten diye düşünüyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bende sonuna kadar katılıyorum size Gülhan hanım güzel fikir. Ama çalışmasak daha güzel olurdu.

   Sil
 5. Ben de sevgili Gülhan'a katılıyor ve şehir hayatından, kalabalıktan, herkesin birbirine çelme takmaya çalışmasından, yozluktan bıkmış biri olarak mümkünse insanın az olduğu doğayla koyun koyuna olabileceğim bir yere kaçmak isterim. Bundan iyi stresten arınma yolu var mı :)
  Değerli içerik için teşekkürler. Bu sayede biz de içimizi döküp bir miktar rahatladık :D

  YanıtlayınSil