TURBONUN ARAÇLARA FAYDASI

Günümüz otomobil teknolojisi her geçen gün artıyor ve bu artışla birlikte yeni teknolojik otomobillerde üretiliyor. Yeni nesil otomobillerde yakıt tasarrufunu arttırmak, gücü yükseltmek, sürüş konforunu arttırmak için bazı yenilikler yapılıyor. Bu yeniliklerin başında turbo teknolojisi geliyor. Eski teknolojide kullanılan yüksek hacimli, yüksek sesli ve fazla güç alabilmek için çok fazla yakıt yakan araçlar günümüz teknolojisinde kendilerine yer bulamıyor.

Yakıt Tasarrufu
Günümüzde otomobiller küçük hacimli, turbo destekli motorlar ile üretiliyor. Bu teknolojinin getirdiği en büyük avantajlardan biri yakıt tasarrufudur. Atmosferik motorlarda dışarı atılan egzoz gazı turbo motorlarda yanma odasına tekrar basılarak kullanılır. Turbo havayı basınçlı bir şekilde silindire gönderir. Bu ise daha fazla havanın silindir içerisine gireceği anlamına gelir. Silindir içerisine daha fazla hava alındığında hava yakıt karışımını optime etmek için daha fazla yakıt alınır ancak araç daha kısa bir sürede istenilen gücü vereceği için uzun süre boyunca az yakıt değil kısa süre boyunca biraz fazla yakıt kullanılır. Bu aradaki farka bakıldığında kısa sürede yakılan çok yakıtın daha az olduğu görülür. Buda daha az yakıt yakılmasını sağlar.

Çevrecilik
Günümüz araç üreticileri çevre kurallarına uygun araçlar üretmelidir. Araçların karbondioksit salınım miktarı yetkili şirketler tarafından ölçülür. Uygun bulunmayan araçlar piyasaya çıkamaz. Atmosferik motorlu araçlarda yanma sonucu silindirden çıkan gaz doğrudan egzoz yoluyla dışarı atılır.
Turbo teknolojisinde ise silindirden yanma sonucu çıkan egzoz gazı turboya girer, basıncı arttırılarak silindire tekrar gönderilir. Ayrıca yakıt daha fazla hava ile yandığı için daha temiz yanacaktır. Buda atılan egzoz gazının daha temiz olmasını sağlar. Turbo motorlar hava beslemeli motorlara göre %50 oranında daha az NOX ve CO2 salınımı yapar.

Motor Gücü
Bazı firmaların araçlarında duyduğumuz 0.9 litre 1.0 litre gibi motor hacimleri turbo teknolojisi sayesinde yapılır. Turbo kullanılan motorlar aynı hacim değerindeki atmosferik motora göre iki kat daha fazla güce sahip olabilir. Bunun nedeni ise daha fazla havanın silindir içerisine gönderilmesidir. Ayrıca motor hacmi küçüleceği için araç hafifleyecek ve tork istendiğinde daha hızlı cevap verecektir.

Konfor
Turbo motorların boyutları, atmosferik motorların boyutlarından çok daha küçük olduğundan dolayı silindir içerisindeki patlama sesi daha az olacak ve motor daha az gürültülü çalışacaktır.Yorum Gönderme

4 Yorumlar

  1. pikiiii bişiler öğrendiiim saool :)

    YanıtlayınSil
  2. Turboyu ben sadece hızla alakalı bir şey sanırdım. Bilgiler için teşekkürler...

    YanıtlayınSil
  3. Turbonun araçlara faydasını daha iyi ve nett şekilde anlamış olduk bir kaç maddeyi biliyordum özellikle yakıt tüketiminin daha az olduğu kısımla ilgili teşekkürler.

    YanıtlayınSil