DOMAİN ALIP SATARAK PARA KAZANMAK

İnternette en eski para kazanma yöntemlerinden biri de domain alıp satarak para kazanmak diyebiliriz. Bu işi Dünyada ve Türkiye’de tek işi olarak yapan binlerce kişi bulumaktadır. Bu kişilerin ellerinde eskiden beri yaptıkları için jenerik birçok domain bulunmaktadır. Jenerik domain nedir?Diyenler için jenerik domain bir sözcüğü karşılayan domain anlamına gelir. Bu internette arama sonuçları için oldukça önemlidir. Örneğin bir borsa sitesi isminde direk borsa bulunduruyorsa aramalar için isminde borsa bulundurmayan bir borsa sitesine göre daha avantajldır. Bu nedenle büyük projeler veya küçük çaplı kişisel projelerde insanlar web site açarken bu jenerik domainlere sahip olmak istiyor. Almak istediği domainin sahibi sizseniz sizden satın almak istiyor. Burada yapacağınız ticaret tamamen size bağlıdır. İster teklif üsülu ister tek fiyat üzerinden bunu yapabilirsiniz.

Özellikle bazı domainler sizlere çok yüksek miktarda para kazandırabilir. Elbette bu işi çok eskiden yapan insanlar nedeniyle bu domainleri elde etmek ve bulmak biraz zor fakat internet ortamında bazen gözden kaçan çok avantajlı domainler çıkabiliyor.

Jenerik Domain Nasıl Bulunur?

Jenerik domain bulmak için ilk olarak bir sorgulama sitesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu sizin bulduğunuz domainlerin boşta olup olmadığı hakkında size bilgi verecek olan kaynağınız olacaktır. İnternet üzerinden domain sorgu diyerek bu sitelere ulaşabilirsiniz. Bundan sonrası ise sizin yaratıcılığnıza kalmıştır. Sorgularak yaparak satabileceğiniz domainleri araştırmaya başlayabilir ve bulduğunuz domainleri adınıza kayıt edebilirsiniz.

Bunun dışında bir başka yöntem ise düşen domainlere bakmanız olacaktır. Süresi dolmuş olan domainler 8 ay sonra alınabilir duruma gelmektedir. Bu domainleri görüntülemek ise oldukça kolaydır. Aynı zamanda düşecek jenerik domainleri veren bazı siteler bulunmaktadır. Bunları araştırarak bulabilirsiniz. Bu siteler nedeniyle aynı zamanda elinizi çok hızlı tutmanız ve en hızlı domain kayıt şeklini kendiniz için oluşturabilirsiniz. Saniyeler ile bir jenerik domaini kaybedebilir veya kazanabilirsiniz.

Jenerik Domain Satarak Para Kazanılır Mı?

Jenerik domain satarak para kazanmak mümkün. Ne kadar kazanacağınız ise elinizde ki domain çeşitliliğine ve bazen biraz şansa bakıyor. Jenerik domain satma işini şuan için ek iş olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Geliriniz hiçbir zaman sabit olmayacak bazen çok yüksek rakamlar bazen ise satışsız geçen aylarla sonuçlanacaktır.

Yorum Gönderme

13 Yorumlar

 1. Bunu yapanlar var arkadaşlarım arasında. Ama benim yapacağım bir iş değil.

  YanıtlayınSil
 2. Para kazanmanın yolu çok hepsiyle ayrı uğraşmak gerekiyor.

  YanıtlayınSil
 3. Az çok biliyordum. Siz yazınca daha etraflıca anlamış oldum. Biraz teknik konular ve iİlgilenenler için ilginç bilgiler. Emeğinize sağlık 😊🤚

  YanıtlayınSil
 4. Bir ara ben de heveslenmiştim buna ama devamı gelmedi. :)

  YanıtlayınSil
 5. Interesting post. Your blog is very cool :)!
  I am following you and invite you to me
  https://milentry-blog.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 6. Sizin aldığınız .com gibi bir şey mi bu domain hakkında hiç birşey bilmiyorum

  YanıtlayınSil
 7. bir aralar benim de heveslendiğim şeylerdi...

  YanıtlayınSil
 8. Kazanılır ancak baya detaylı araştırma gerekiyor güzel domainler bulmak için:)

  YanıtlayınSil
 9. Merhabalar.
  Bu konuyu yıllar öncesinden biliyorum. Ancak bugüne kadar hiç böyle bir girişimde bulunmadım. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
  Selam ve muhabbetlerimle birlikte sağlıklı ve hayırlı günler dilerim.

  YanıtlayınSil