GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ START-UP NEDİR? NASIL ALINIR?

Büyüme, teşvik, melek yatırımcı, Start-up ve genç girişimci. Tüm bu terimler son birkaç yıl içinde hayatımıza giren ve adını sıklıkla duyduğumuz terimler. Yeni nesilde ortaya çıkan inovasyon ve dinamizm, ekonomik anlamda bazı yen,liklerin hayatımıza girmesine neden oldu. Buna bağlı olarak, destek bulma kanalları nelerdir, verilen teşviklerin sistemi nasıl işliyor, Start-up’larda durumlar nasıl gibi yeni ekonomik ekosistemin merak edilen sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Start Up Genel Anlamı İle Nedir?

İlk defa 1977 yılında yapılan bir etkinlik esnasında duyulan start-up terimi, kısa süre içinde ihtiyaçlara yönelik hizmet ya da ürün sunmak anlamına gelir. Büyüme anlamında çaba gösteren bu girişimleri diğer şirketlerden ayıran bazı özellikleri vardır.

Start-up kurmak için en önemli adın inovatif ve özgün bir fikir bulunmasıdır. Ülkemizde bunun yemeksepeti.com gibi bazı başarılı örnekleri bulunur. Öte yandan, değişen ve sürekli gelişen teknoloji karşısında bu girişimlerin sürdürülebilir olması da gerekir.

Start-up’lar, diğer girişimlerden küçük ekipler ile yani küçük hissedarlarla kurulmasıyla da ayrılabilir. Çekirdek ekipte yar alan kişilerin uzman olması ve aynı zamanda hissedar olması son yıllarda teknoloji tabanlı bu girişimlerin başarı ulaşmasındaki en büyük etken.

Start Up’lara Ait Terimler

Stat-up girişimlerine ait bazı terimler bulunur. Bu terimlerin ne olduğu ne nasıl işlediğini en başta öğrenmek girişim için son derece önemlidir.

Melek yatırımcı: henüz kurulmamış ya da kuruluş aşamasında bulunan girişimler için satışlardan pay ya da hisse karşılığı girişime sermaye sağlayan kişilere denir.

Kuluçka merkezi: tüm girişimlerin en temel kırılma noktası kesinlikle kuruluş aşamasıdır. Girişimlere teknik altyapı ve mentörlük hizmeti sunan ve girişimin daha en başta yok olmaması için hizmet sunan oluşumlara denir.

Exit yapmak: mevcut girişimin hedeflenen olgunluğa ulaşana kadar ilgili sektörden ayrılmasına denir.

Start Up’lara Verilen Destekler Nelerdir?

Genç girişimci desteği, ülkemizde hem ihracat yapma kabiliyeti olan firma sayısını artırmak hem de genç işsizlik oranı düşürmek için veriliyor. Birkaç farklı plan çerçevesinde sunulan bu desteklerden en çok başvurulanı, KOSGEB ve Gelir İdaresi Başkanlığınca verilen teşviklerdir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından Verilen Teşvikler

Start Up’lara verilen teşvikler kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi ve sigorta teşvikleri sağlanabiliyor. 3 vergi dönemi boyunca 75 bin TL’lik vergiden muaf tutulan bu girişimlerin ayrıca ilk kez sigortalı olacak çalışanlarının sigortaları da 1 yıl süre ile hazine tarafından karşılanıyor.

Mevcut ortaklığın bulunmaması, 29 yaşını doldurmamış olmak ve şirket sahiplerinin çalışıyor olması, genç girişimci teşvikleri kapsamında değerlendirmemin temel şartlarıdır.

KOSGEP Teşvikleri Nelerdir?

KOSGEP tarafından start-up’lara sunulan teşvikler içinde geleneksel girişimci desteği, ileri girişimci desteği ve makine teçhizat desteği gibi farklı destek türleri bulunur. Girişimin boyutuna göre farklı tutarlardaki desteğin hibe ve kredi şeklinde bölünmesi de söz konusudur.

5.000 TL ile 450.000 TL arasında değişebilen KOSGEP genç girişimci destekleri, KOSGEP’in sitesinde belirtilen şartları göre belirlenip girişimlere sunuluyor.

Belirtilen teşviklerden farklı olarak teknokent tabanlı ve bağımsız olacak şekilde iki farklı türde her yıl düzenlenen yarışmalar sayesinde düşünülen Start-up’ların derece elde etmeleri halinde farklı destek ve teşvik türlerinden faydalanabilmesi söz konudur.Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Gencler bu terimleri mutlaka ogrenmeli..
    Editore tesekkurler

    YanıtlayınSil
  2. Açılımının sonu "Başkanlığı" olarak bittiği için doğrusu KOSGEB.

    Bizden geçti artık, gençler yararlansın. :)

    YanıtlayınSil