İlk yardım ve ilk yardımcı nedir?

Bir kaza ya da hayatı riske düşüren durumda, olay yerinde tıbbi araç gereç aranmaksızın yapılan ilaçsız müdahaleye ilk yardım denir. Hastanın durumunu daha kötüye gitmesini engellemek için yapılan geçici ve seri müdahale de diyebiliriz. Bir hayat kurtarmayı amaçlayan ilk yardım uygulamalarının amaca uygun öncelikleri vardır. Bunları sıralayacak olursak eğer:

Yaşamsal tehlikenin ortadan kaldırılması,
Mevcut durumun iyileşmesini sağlamak,
Hayati fonksiyonların devamlılığını sağlamak,
Hastanın iyileşmesi.

İlk yardımın temel uygulamaları 3’e ayrılır. Bunlar sırasıyla; koruma, bildirme ve kurtarmadır. Olay yerinde yeni bir kaza oluşumunu engellemek ve kaza bulgularını değerlendirmeye koruma denir.
 Kaza ya da olay çok seri bir şekilde 112 acil aranarak bildirilir.İlk yardımın son temel uygulaması kurtarma ise olay yerinde hastaya yapılan ilk müdahaledir.

Olayın yaşandığı yerde insanlar genellikle panik ve heyecanlı olurlar.Bu nedenle ilk yardım kadar müdahaleyi yapan ilk yardımcı da önemlidir. Müdahale eden görevli, sakin,kararlı ve sorumluluk sahibi olmalıdır. İletişim becerisi kuvvetli,pratik,insan vücudu ile ilgili temel bilgilere sahip ve etrafını seri şekilde organize edebilmelidir. Eğer bir kaza sonucu yaralanma varsa hastanın görmesine izin vermemelidir. Öğrendiği bilgileri vakanın durumuna göre sırasıyla uygulamaya özen göstermelidir.

İlk yardımın ABC’si Nedir?
Dokunarak ve sesli biçimde bilinç kontrolü yapılır. Eğer bilinç yok ise ilk yardımın ABC’Sİ yöntemine başvurulur. Yaşamın devamını sağlamak için bu üç temel yardım oldukça kıymetlidir.

Airway : (Hava yolu açıklığının değerlendirilmesi) Hasta ya da yaralının solunum yolunda bir cisim olabilir ya da dili solunum yolunu tıkamış olabilir.

Breathe : (Solunumun değerlendirilmesi) Bak-dinle-hisset yöntemi uygulanarak hastanın solunumu olup olmadığı kontrol edilir.

Circulation : ( Dolaşımın değerlendirilmesi) Hayati fonksiyonlardan biri olan nabız kontrol edilir.

 Hastanın ilgili sağlık kurumuna ulaşmasında, yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesinde veya erken müdahale ile sakatlığın önüne geçilmesi bakımından ilk yardım çok önemlidir. Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmayı hedefleyen ilk yardımcı, Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası almış olmalıdır. Aksi takdirde bir hayat kurtarmak yerine bir hayatı yok edersiniz. İnsan hayatı kıymetlidir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar