TÜRKİYE'DE HAZİNE OLAN BÖLGELER


Türkiye, bulunduğu konum itibariyle çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Türkiye sınırları içerisinde çok sayıda yerde kıymetli eşya, altın ve paranın gömülü olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı Türkiye’de hazine olan bölgeler listesi bir hayli geniştir. Bazı hadiselere göre de bu inanışın doğru olduğu kanıtlanmış ve gerçekten hazine bulanlar olmuştur. Bu konu hakkındaki rivayetlerin bazıları doğru olsa da bazıları ise oldukça abartılı şekilde insanlara anlatılmaktadır. Örneğin; Türkiye’de bulunan köylü kesim bu topraklar altında çok sayıda altının gömülü olduğunu düşünmektedir. Definecilerin inanışlarına göre Türkiye toprakların altında 74 ton altının gömülü olduğu ve bu altınların nerede olduğu bilgisi ise Vatikan papazlarında olduğu düşünülmektedir. Türkiye’de iki tür define arayıcısı vardır. Bunlar köylü ve şehirli define arayıcılarıdır. Şehirli olan defineciler köylü definecilere göre daha bilimsel usullere göre çalışmaktadır. Diğer yandan da daha teknolojik aletlere sahiptirler. Köylü defineciler ise rivayetlere göre hareket ederler.

Bir bölgede define olduğuna işaret eden birtakım göstergeler de bulunmaktadır. Bu göstergelerin kesinliği tartışmaya açıktır. Ancak köylü defineciler ya da bazı şehirli defineciler bunlara inanmaktadırlar. Bu göstergelere örnek verecek olursak, genelde köylülerin yaptığı yöntem olan beyaz horozu uçurmak ve konduğu yeri kazmak definecilerin kullandığı bir yöntemdir. Bu göstergelerin hepsi işe yaramamaktadır. Örneğin; 1968 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde kışın yaprak açmış olan ve normalde verdiği meyveden daha farklı türde bir meyve veren dut ağacının altında kazı çalışması yapılmıştır. Ancak bu kazı yalnızca yüzyıllık ağaca zarar verilmesiyle sonuçlandırılmıştır.

Bazı hazineler ise kazı sonucu değil tesadüfi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu olaya örnek olarak yakın zamanlarda Bursa’da bir kayaya yıldırım düşmüş ve kayanın altında gömülü halde bulunan gümüş para ortaya çıkmıştır. Günümüzde hala pek çok bölgede gömülü olarak bulunan hazinelerin var olduğu düşünülmektedir. Türkiye’de hazine olduğu düşünülen 5 bölge aşağıda bulunmaktadır.

1. Bintepeler – Manisa

Bintepeler Tümülüsleri Manisa ilinin Salihli ilçesinde yer almaktadır. Lidya Krallığı zamanında bu bölge Lidyalılar tarafında mezar olarak kullanılıyormuş. Ancak buradaki mezarlara Lidyalılar o zamanın soylularını defnediyorlarmış. 200’den fazla Tümülüs olduğu düşünülmektedir. Bu Tümülüslerin en büyüğü ‘’Karun kadar zengin’’ sözüyle bildiğimiz Kral Karun’un yani Krezus’un babası Alietes’in mezarı 69 metre yüksekliğinde ve 535 metre çapında bulunmaktadır. Bu özelliğiyle 200’den fazla Tümülüs arasında dikkat çekmektedir. Çok sayıda değerli eşya ve gömünün bulunduğu düşünülen bu bölge Türkiye’de hazine olduğu düşünülen 5 bölge sıralamasında ilk sırada yer almaktadır.

2. Kırklareli Tümülüsleri- Kırklareli

Kırklareli il sınırında bulunan bölgede 200’e yakın Tümülüs olduğu iddia edilmektedir. Tümülüslerin arasında normal gömü olarak düz mezarlar da bulunmaktadır. Normal gömülerin yanında ise oda mezar şeklinde Tümülüsler de bulunmaktadır. Daha önceden de Çakıllı, Düğüncülü ve Yündolan adı verilen Tümülüslerde çok sayıda değerli eşyalar bulunmuştur. Buradaki Tümülüslerin içerisine eski zamanlarda bu topraklarda yaşamış kişilerin cesetlerinin yanı sıra değerli eşyaları da gömülmüştür. Bu nedenle Kırklareli Tümülüslerinin içinde daha çok sayıda değerli eşya olduğu düşünülmektedir. Bu özelliği ile de Türkiye’de hazine olduğu düşünülen 5 bölge sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır.

3. Kolophon Antik Kenti – İzmir

İzmir ilinin Menderes ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan Kolophon Antik Kenti, iyonyalıların en eski şehirlerinden biridir. Bu bölge yerleşim yeri olmasından da anlaşılacağı üzere zengin ve verimli topraklara sahiptir. Bu topraklarda yaşamış olan eski çağ insanları değerli eşyalarını bu bölgeye gömmüşlerdir. Çok sayıda Tümülüs ve kaya mezarları bulunan bölgede pek çok gömü halen gün yüzüne çıkmayı beklemektedir.

4. Traos Tümülüsleri- Çanakkale

Bozcaada’nın güneyinde Alexandria Troas adında bir Antik Yunan şehri bulunmaktadır. Türkiyenin batı kıyısında yer alan bu antik Yunan kenti 400 hektarlık bir yüzölçümlü alanı kaplamaktadır. Lidya devletinde yaşayan insanların yaptığı değerli eşyaları gömme geleneği bu antik kentte de sürdürülmüştür. Dedetepe ve Çingene Tepe’de pek çok mezar ve Tümülüs olan bu bölgede hala ulunmamış çok sayıda gömü olduğu düşünülmektedir.

5. Belevi Tümülüsü- İzmir

Belevi İzmir Selçuk’a bağlı olan bir beldedir. Bu beldede Helenistik döneme ait bir mezar bulunmaktadır. Efes Antik kentinden 14 km uzakta olan bu anıt mezarın yakınlarında o zamandan kalma çok sayıda değerli eşya, para ve altın olduğu düşünülmektedir.

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. Karun hazinelerinin Manisa'da olduğunu duymuştum

    YanıtlayınSil
  2. Hazineleri bulduğumuzda peki devlet el koymuyor mu?

    YanıtlayınSil
  3. Karun Hazineleri de Uşak'ta derler...

    YanıtlayınSil