Yeteneğinize Göre İş Kurmak

Yeteneğinize göre iş nasıl belirleyeceksiniz ve nasıl işinizi kuracaksınız? Mükemmel iş fikrini bulmakta zorluk çekiyorsanız veya sadece bir fikre karar verirseniz, bu konuda yalnız değilsiniz. Birçok insan için fikir seçme süreci, hem zor hem de zaman alıcıdır. Bu erken aşamada, neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilmeden, belki de çok fazla zaman ve para harcadıktan sonra, işinizle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yeteneğinize Göre Nasıl İş Kurarsınız?

Bazı insanlar için fikirler bulmak çok basit iken, bazı kişiler için nerede ise imkânsızdır. Belki bir kariyer değişikliğine hazırsınız, belki de ilk etapta hangi kariyere devam etmek istediğiniz konusunda kararsızsınız. Belki de gerçekten istediğiniz tek şey, kendi işinizi yürütmeyi istediğinizdir.

Her geçen yıl iş kurma konusunda, gelişen endüstrilere bakmak cazip gelse de, güçlü yanlarınıza bakmak daha iyi bir fikirdir. Beceri setiniz nedir? Hangi işte harikasın?

Bu, en iyi iş fikirlerini bulmak için mükemmel bir başlangıç noktası olabilir. Becerilerinizin ne olduğuna ve ne tür bir işi yapmayı sevdiğinize odaklanarak, güçlü yönlerinize gerçekten uyan harika iş fikirleri ortaya çıkartabilirsiniz.

Sorun Çözmenin Olduğu İşlere Odaklanmak
Bir sorunla uğraşmak ve çözmek istiyorsanız ve bu konularda da yeteneğiniz varsa, bir sıhhi tesisat, elektrikçi ya da genel uzmanlık işi başlatmak sizin için uygun olabilir. Önce evinizde ya da yakın çevrenizde bu tür sorunlar yaşandığında çözümlemeye çalışın. Bu işte iyi olduğunuza gerçekten karar verirseniz ve iş yapmaya gittiğiniz kişilerden olumlu bildirim alıyorsanız, o zaman bu işi profesyonelliğe dökerek, kendi işinizi kurabilirsiniz.

Böylece hem yeteneğinizi iyi yönde kullanmış, hem müşteri çevresi edinmiş, hem de iyi bir gelire sahip olmuş olursunuz. Serbest meslek sahibi bir tamirci, iş yoğunluğuna göre haftada 1000 TL. kazanabilir. Bu yeteneğinizi değerlendirerek, hem kendi işinizin sahibi olup hem de aylık iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca, alanınızda düzenlenen kurslara katılmanız önemli. Hem yeteneğinizi daha çok geliştirmek, hem de kendi işinizi kurmak için belge de gerekeceğinden, öncelikle bir kursa gidip belgenizi almanız da gerekir.

Yapı Sektöründe Yetenek Değerlendirmek
Uygulamalı çalışmayı seven kişiler için yapı yani inşaat işleri mükemmel bir seçim olabilir. Eğer amatör iseniz, bir inşaat firmasında çalışıp, gerekli eğitimlerinizi alabilirsiniz. Yetenekli olmak güzeldir ancak alacağınız eğitimler, uzmanlar tarafından verildiğinden, sizin işinizde profesyonelleşmenizde çok yardımcı olacaktır.

Bölgenizdeki mesleki eğitim kurslarını araştırın ya da imkânınız varsa bu alanda üniversite eğitimi almaya çalışın. Böylece iş yaşantınız boyunca sürecek bir diploma sizin uzman olduğunuzu insanlara gösterecektir.

Yeteneğe göre Mekanik İşler Kurmak
Arabalar üzerinde çalışmayı sever misin? Yoksa engelli kişiler için mekanik bir kol ya da ayak üzerinde mi çalışmak istiyorsun? Bunu bir hobi değil, gerçek zamanlı bir işe dönüştürmen çok işine yarayacaktır. Küçük bir işletme fikri olabilir. Bunun için İşkur ya da KOSGEB gibi kuruluşların düzenlediği kurslara katılabilir, bilgi ve becerini artırabilir, kredi desteklerinden yararlanıp kendi işinin sahibi olabilirsiniz.

Terzilik Faaliyetleri
Bazı kişilerin en belirgin özellikleri yaratıcılık ve tasarım yeteneğidir. Böyle bir yeteneğiniz varsa ve özellikle biçki dikiş işlerinden de anlıyorsanız, kendi terzilik faaliyetlerinizi hayata geçirebilir ve bir gün belki de tanınmış modacılar arasına katılabilirsiniz. Dikiş işlerini seviyorsanız, kıyafet dikme ve tamiri yapma konusundan da bir dükkân açabilirsiniz ya da evden faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz.

Belli bir dereceye ya da eğitime ihtiyacınız olmasa da, buna başlamak için belli bir beceri seviyesine sahip olmalısınız. Bulunduğunuz yerde Milli Eğitim’e bağlı halk eğitim kurslarına katılarak hem işinizde daha da uzmanlaşmış hale gelirken hem de bir belgeye sahip olabilirsiniz. Dikiş işleri, mükemmel bir ev tabanlı iş fırsatıdır ve iş yükünüz sınırlı olacaktır. Ayrıca kullanacağınız makinelerin seçimlerini de yapacağınız işe göre seçmelisiniz.

Muhasebecilik
Hesap-kitap işleri, defter tutma ve para yönetimini seviyorsanız, kendinizi eğitip ve gerekli eğitim desteğini de alarak, kendinize bir muhasebe ofisi kurabilirsiniz. Muhasebecilik, karlı işlerden biri ve yeteneğinizi de iyi kullanırsanız, kazancınız çok iyi olacaktır.

Üniversitelerin muhasebe bölümleri, milli eğitime bağlı kurslar, bu alanda eğitim görmeniz için en iyi yerler ayrıca diploma ve belge sahibi olacaksınız. Dalında uzman bir muhasebeci ile anlaşıp, bir süre, mesleği daha iyi anlama ve son yenilikleri de öğrenmek açısından bir süre muhasebeci yanında çalışmanız da size deneyim kazandıracaktır. Muhasebecilikte genelde lisans derecesi kabul görmektedir.

Kişisel Antrenörlük ya da Yaşam Koçluğu Yapmak
Günümüzün en havalı meslekleri ne diye sorsalar, pilotluktan sonra kişisel antrenörlük ya da yaşam koçluğu insanların aklına gelir. Sağlıklı yaşamayı ve spor faaliyetlerini seviyorsanız ve bu konularda yeteneğiniz varsa, bu yeteneklerinizi başka insanların yararına kullanabilirsiniz.

Daha önce bir spor faaliyetinde geçmişiniz varsa ve antrenörlük ya da yaşam koçluğu yapabilir ve iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Yaşam koçları, kişilerin yedikleri ve içtiklerinden, yaptıkları sporlara kadar günlük hayatlarını düzenlemektedir. İnsanların iyi oldukları alanları görmek ve onların başarıya ulaşmalarını sağlamak, yaşam koçlarının görevleri arasındadır. Böyle bir yeteneğiniz varsa, iyi yönde değerlendirebilirsiniz.

Yazarlık
Yazmayı seviyorsanız, araştırmayı seviyorsanız, yazdıklarınız insanlar tarafından okunup beğeniliyorsa, yazarlık tam da size göre. Hayal gücünüz yüksekse ve bunu yazıya dökebiliyorsanız, kendiniz bir kitap yazıp, en çok okunanlar arasına girebilirsiniz.

Bir ev kadını iken, sadece çocuklarını eğlendirmek adına Harry Potter’i yazan ve dünya edebiyatında best beller olan ve kitapları sinemaya uyarlanan J.K.Rowling, hem hayal gücünü hem de yazma yeteneğini kullanarak, bugünkü zirvesine erişmiştir.

Ayrıca araştırmayı ve yazı yazmayı seven kişiler için de freelance yazı siteleri mevcuttur. Bu sitelere üye olarak, yazılarınızı satabilir ya da sipariş yazı alarak kazanç elde edebilirsiniz. Metin yazarlığı, akademik yazılar, teknik konularda yazılar olsun, yazarlık ilgi gören mesleklerdendir. Bu yeteneğinizi iyi değerlendirirseniz, kazancınız da iyi olacaktır.

Yemek İşi Yapmak
Yemek yapma konusunda el beceriniz kuvvetliyse ve insanlar sizin yaptıklarınızı yediklerinde memnuniyetlerini dile getiriyorlarsa, evden yemek hizmeti verebilir ya da bütçeniz yeterli ise, küçük bir ev yemekleri lokantası açabilirsiniz. Böylece bu yeteneğinizden başkaları da yararlanmış olacaktır.

Evden yemek yapmak işine girecekseniz, mutfakta kullandığınız araç ve gereçlerin, günlük evde kullandıklarınızla aynı olmaması gereklidir. Yani ayrıca satın almalısınız. Bir diğer dikkat etmeniz gerekli husus da, yiyeceklerin günlük olarak yapılması ve taze olması gereklidir.

Müzik Eğitimi Vermek
Müziğin herhangi bir dalında eğitim almış iseniz ya da müzik aleti çalmayı biliyorsanız, yeteneğini geliştirmek isteyen kişilere ders verebilirsiniz. Özel müzik öğretmeni, pek çok yeteneği olan ancak bu yeteneklerini açığa çıkartamamış kişilerin imdadına koşarak, onların hem yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olur hem de iyi bir kazanç elde edebilir.

Özellikle çocuklarının bir müzik eğitimi almasını isteyen ailelerin tercihi, özel müzik eğitmenleridir ve çocuğun müziğe karşı bir yeteneği olup olmadığını da özel müzik eğitimi veren eğitmenler belirleyebilir ve buna göre de faaliyetlerine devam edebilir.

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. 2 yıldır bu konu üerinde çalışıyorum ama bir santim yol kat edemedim.

    YanıtlayınSil
  2. Aslında herkesin bir yeteneği var...İş ortaya çıkarmakta belki de öz güvende

    YanıtlayınSil
  3. Keşke yeteneklerimizin farkında olabilsek de ona uygun iş kurabilsek. Bence ülkemizdeki en büyük sorun bu. Çoğumuz yeteneklerimizden bihaber göçüp gidiyoruz.

    YanıtlayınSil